2 comments

When milk is advertised at 2 for $4.00, and I only bought 1, why am I charged the full price and not just $2.00?This was in the Braum's store in Mineral Wells, Texas.

And whoever came up with the "enter at least 100 words" is a moron. Not all complaints will take 100 words to describe!

So in spirit of 100 words...why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why why

Comments

Terms of Service
Post Comment
Cancel
Anonymous
#1426434

The whole point of the sale is so that you’ll buy two if not you pay regular price it’s that simple.they wouldn’t make any money off the sale otherwise

h.kitchener
#1408758

Usually, the ad will say "2 for $4.00" and then in small print say something like "1 for $2.49" or similar to let you know you must buy two in order to get the cheaper price.Take a close look at the ad and see if that disclaimer is in the ad.

However, you can avoid this problem by watching as your purchases are rung up at the register and if an incorrect price is charged, you can dispute it then and there.

Why people don't watch all their purchases being rung up is something I have never understood.It's usually just a matter of telling the cashier to "slow down, way down so I can watch each item being rung up or scanned."

You May Also Like